Anlaşmalı Hastanemiz

Hackensack University Medical Center

Hackensack Üniversitesi ve Tıp Fakultesi (Hackensack University and Medical Center) her yıl olduğu gibi bu yılda Amerika Birleşik Devletlerin’de bulunan 5000 hastahane arasında yapılan araştırmada en iyi 30 hastane arasına girerek ülkenin %5 lik en iyi hastahanesi ünvanına layık görüldü. Ayrıca Çocuk Hastalıkları Ünitesi (Joseph M. Sanzari Children’s Hospital) ise ülke genelinde ilk 50 ye girerek eski yerini muhafaza etti. Tam teşekküllü üniteleri ve uzman hekim kadrosu ile Amerika’nın en iyilerinden biri olan hastahanemizde anne adayımızın doğumu gerçekleştirmeyi planladık. Doğumunuzu ve doğumdan sonra taburcu olana kadar geçen sürenin kalitesini maksimuma çıkarmayı hedefleyen hastahanemiz tek kisilik ferah odalarıyla hastahane tecrübenizi ev konforuna dönüştürecektir.
Hackensack Üniversitesi ve Tıp Fakultesi Kadın-Doğum Ünitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız: http://www.hackensackumc.org/our-services/donna-a-sanzari-womens-hospital/

hu1
hu2

Awards & Recognition

As part of the Heart & Vascular Hospital at HackensackUMC, the Women’s Cardiac Institute is committed to a tradition of service excellence in the community and has contributed to our award-winning reputation.  Our quality indicators are among the nation’s best for patient safety, nursing care and patient outcomes.

The Society of Chest Pain Centers has honored the Heart & Vascular Hospital as an Accredited Chest Pain Center. Additionally, our Heart & Vascular Hospital has received the following prestigious awards and accolades:

  • Ranked nationally #33 in Cardiology & Heart Surgery by U.S. News & World Report in 2013-2014
  • One of Healthgrades America’s 100 Best Hospitals for Cardiac Care™ – 2 Years in a Row
  • One of Healthgrades America’s 100 Best Hospitals for Coronary Intervention™ – 2 Years in a Row
  • Recipient of the Healthgrades Cardiac Care Excellence Award™ – 9 Years in a Row
  • Recipient of the Healthgrades Coronary Intervention Excellence Award™ – 3 Years in a Row
  • Ranked by Healthgrades Among the Top 5% in the Nation for Cardiology Services – 3 Years in a Row
  • Ranked #1 in NJ by Healthgrades for Cardiology Services in 2013
  • 2013 Becker’s Hospital Review’s100 Hospitals With Great Heart Programs

Hackensack University Medical Center (Tıklayınız)

hastane 1